
Ale Loge
Ale Loge är en rustik fest- och eventlokal vid Ale Disc Golf Center, cirka 20 minuter norr om Göteborg. Logen tar emot upp till 110 personer och kombinerar genuin miljö med discgolfbanor i världsklass – ett av våra förslag i Ale-trakten utanför Göteborg.
Om anläggningen
Ale Loge ligger på Ale Disc Golf Center, ungefär 20 minuter från Göteborg och Kungälv. Under 2025 har logen rustats upp med ommålning, ett glasparti och ett värmesystem som gör det möjligt att hålla event året om. Med nya rustika ekbord finns plats för upp till 110 gäster, och anläggningen passar även mindre sällskap.
Det unika är kombinationen av lokal och aktiviteter. Ale Disc Golf Center omfattar tre banor – två av dem rankade som nummer 2 och nummer 11 av 16 000 banor i världen – och en niohålsbana som passar nybörjare och företagsevent. Till logen hör en rymlig terrass med utsikt över naturen och solnedgången, och i lokalen finns en 98-tums TV, högtalare och mikrofoner. Verksamheten lyfter fram hållbarhet med eget sågverk där fällt virke blir bord, bänkar och inredning.
För företag som söker en annorlunda ram för kickoff, teambuilding eller sommarfest nära Göteborg lyfter vi gärna fram Ale Loge. Hör av er så jämför vi anläggningen med andra alternativ i Ale-trakten utifrån ert upplägg och er gruppstorlek.
Fakta
Bekvämligheter
Aktiviteter
Karta & Hitta hit
Ale Loge ligger cirka 20 minuters bilresa från både Göteborg och Kungälv.
Vanliga frågor om Ale Loge
Hur många deltagare rymmer Ale Loge?
Ale Loge tar emot upp till 110 deltagare och kan även boka mindre konferenser från 1 personer.
Var ligger Ale Loge?
Ale Loge ligger i Göteborg, Västra Götaland. Adress: SNÄCKEBÄCKEN 105, 449 90 Nol, Sweden.
Har Ale Loge boende?
Ja, Ale Loge erbjuder totalt 32 bäddar.
Vilka aktiviteter erbjuder Ale Loge?
Ale Loge erbjuder bland annat Discgolf, Femkamp, Teambuilding, Linedance, Grillbuffé.
Hur tar jag mig till Ale Loge?
Med bil: Ale Loge ligger cirka 20 minuters bilresa från både Göteborg och Kungälv.
Är Ale Loge miljöcertifierat?
Ja, Ale Loge är miljöcertifierat — ett hållbart val för er konferens eller sammankomst.
Hur begär jag offert från Ale Loge?
Lägg till Ale Loge i din offertförfrågan på Konferensförmedlarna och beskriv ditt uppdrag. Vi skickar din förfrågan och du får svar direkt från anläggningen. Tjänsten är kostnadsfri.
