
Kalmarsalen Konferens & Evenemang
Kalmarsalen är ett kongress- och evenemangscenter i Kalmar. Här ryms allt från mindre möten till stora kongresser och konserter, med erfarna projektledare som planerar upplägget – ett av våra förslag i Kalmar.
Om anläggningen
Kalmarsalen är Kalmars arena för konferenser, konserter och evenemang. Verksamheten erbjuder lokaler för både mindre och större möten samt för konserter och andra evenemang, och teamet består av erfarna projektledare med kompetens inom evenemang, möten och biljettförsäljning. Anläggningen ligger centralt vid Skeppsbrogatan 49 i Kalmar.
För företag finns möjlighet att boka lokal eller planera möte, kongress, kick-off eller kundträff tillsammans med projektledarna, som även kan projektleda möten på andra platser. Utöver mötesverksamheten har scenen ett evenemangsprogram som spänner från rock och musikaler till stand-up och teater, och företag kan abonnera en konsert eller arrangera middag och mingel i samband med ett evenemang.
För er som söker en flexibel arena för allt från kongress till kick-off i Kalmar lyfter vi gärna fram Kalmarsalen. Hör av er så jämför vi anläggningen med andra alternativ utifrån era behov.
Fakta
Bekvämligheter
Aktiviteter
Karta & Hitta hit
Vanliga frågor om Kalmarsalen Konferens & Evenemang
Hur många deltagare rymmer Kalmarsalen Konferens & Evenemang?
Kalmarsalen Konferens & Evenemang tar emot upp till 915 deltagare och kan även boka mindre konferenser från 1 personer.
Var ligger Kalmarsalen Konferens & Evenemang?
Kalmarsalen Konferens & Evenemang ligger i Kalmar, Småland. Adress: Skeppsbrogatan 49, 392 31 Kalmar, Sweden.
Finns det restaurang på Kalmarsalen Konferens & Evenemang?
Ja, Kalmarsalen Konferens & Evenemang har egen restaurang.
Vilka aktiviteter erbjuder Kalmarsalen Konferens & Evenemang?
Kalmarsalen Konferens & Evenemang erbjuder bland annat Hav/Skärgård, Max 15 min bil till flyg, Småstadsidyll.
Hur begär jag offert från Kalmarsalen Konferens & Evenemang?
Lägg till Kalmarsalen Konferens & Evenemang i din offertförfrågan på Konferensförmedlarna och beskriv ditt uppdrag. Vi skickar din förfrågan och du får svar direkt från anläggningen. Tjänsten är kostnadsfri.
