Stadshotell

Elite Park Hotel/Växjö Konserthus

Västra Esplanaden 10, 351 06 Växjö, Sweden, Växjö
0

Elite Park Hotel är ett fyrstjärnigt stadshotell mitt i Växjös stadskärna. Hotellet ligger i den lummiga Teaterparken i direkt anslutning till Växjö Konserthus, vilket gör det till ett av våra förslag i Växjö för konferens i kombination med konsert eller event.

Om anläggningen

Elite Park Hotel är ett fyrstjärnigt hotell beläget i den lummiga Teaterparken i ett lugnt kvarter mitt i Växjös stadskärna, med närhet till affärer och restauranger. Hotellet har 76 rum i ljus design och ligger på cirka fem minuters promenadavstånd från Växjö Centralstation. Hotellet har inga egna parkeringsplatser utan hänvisar till en allmän utomhusparkering i nära anslutning.

En tydlig styrka är läget intill Växjö Konserthus, som finns i byggnaden bredvid hotellet och ger goda möjligheter att kombinera konferens med konsert eller event. Till anläggningen hör restaurangen Teaterparken, en KRAV-certifierad restaurang med nordisk meny som tar emot förbeställda grupper och sällskap. Hotellet har ett mindre gym med tillhörande bastu, lånecyklar för gäster och är miljömärkt med Green Key. Trådlöst internet ingår i rum, allmänna utrymmen och konferenslokaler.

För företag som söker ett centralt stadshotell i Växjö med direkt koppling till konserthus och konferensmiljö lyfter vi gärna fram Elite Park Hotel. Hör av er så jämför vi anläggningen med andra alternativ i området utifrån era behov.

Fakta

Max 800 deltagare
76 enkelrum
10 konferensrum
76 dubbelrum
76 bäddar

Bekvämligheter

Gratis WiFi
Restaurang
Miljöcertifierad
Gym
Bastu
Konferenslokaler
Lånecyklar

Aktiviteter

Konsert
Cykling
Träning

Karta & Hitta hit

Kollektivtrafik

Hotellet ligger på fem minuters promenadavstånd från Växjö Centralstation, där tåg och bussar avgår.

Parkering

Hotellet har inga egna parkeringsplatser, men det finns gott om parkeringsmöjligheter i nära anslutning, och receptionen hjälper gärna till att hänvisa till bästa plats.

Västra Esplanaden 10, 351 06 Växjö, Sweden, Växjö
Hitta hit

Vanliga frågor om Elite Park Hotel/Växjö Konserthus

Hur många deltagare rymmer Elite Park Hotel/Växjö Konserthus?

Elite Park Hotel/Växjö Konserthus tar emot upp till 800 deltagare och kan även boka mindre konferenser från 1 personer.

Var ligger Elite Park Hotel/Växjö Konserthus?

Elite Park Hotel/Växjö Konserthus ligger i Växjö, Småland. Adress: Västra Esplanaden 10, 351 06 Växjö, Sweden.

Har Elite Park Hotel/Växjö Konserthus boende?

Ja, Elite Park Hotel/Växjö Konserthus erbjuder 76 enkelrum, 76 dubbelrum, totalt 76 bäddar.

Finns det restaurang på Elite Park Hotel/Växjö Konserthus?

Ja, Elite Park Hotel/Växjö Konserthus har egen restaurang.

Finns det parkering vid Elite Park Hotel/Växjö Konserthus?

Hotellet har inga egna parkeringsplatser, men det finns gott om parkeringsmöjligheter i nära anslutning, och receptionen hjälper gärna till att hänvisa till bästa plats.

Vilka aktiviteter erbjuder Elite Park Hotel/Växjö Konserthus?

Elite Park Hotel/Växjö Konserthus erbjuder bland annat Konsert, Cykling, Träning.

Hur tar jag mig till Elite Park Hotel/Växjö Konserthus?

Med kollektivtrafik: Hotellet ligger på fem minuters promenadavstånd från Växjö Centralstation, där tåg och bussar avgår.

Är Elite Park Hotel/Växjö Konserthus miljöcertifierat?

Ja, Elite Park Hotel/Växjö Konserthus är miljöcertifierat — ett hållbart val för er konferens eller sammankomst.

Hur begär jag offert från Elite Park Hotel/Växjö Konserthus?

Lägg till Elite Park Hotel/Växjö Konserthus i din offertförfrågan på Konferensförmedlarna och beskriv ditt uppdrag. Vi skickar din förfrågan och du får svar direkt från anläggningen. Tjänsten är kostnadsfri.